GP Turecka 2008

13. 5. 2008 17:45
Rubrika: Formule 1

Tak 14 dní opět uteklo celkem rychle a to znmená, že je zde již 5 závod.
Formule 1 zavítala na jezdci oblíbený okruh v Istanbulu. Nejdiskutovanějším, ale i z jezdeckého hlediska nejvzrušujícím místem trati je zatáčka č.8, která je na čytřikrát lomená a projíždí se rychlostí blízké 3OO km/h. Tolik k nejzajímavějšímu místu tureckého okruhu a jedné z nejtěžších zatáček celého šampionátu.

Historicky první závod na tomto okruhu v roce 2005 vyhrál Kimi Räikkönen, tehdá ještě ve službách McLarenu. Další dva ročníky už ale patřily jezdci Ferrari...Felipemu Massovi, který zde v roce 2006 získal své první pole position a také i první vítězství kariéry. V roce následujícím to zopakoval a samozřejmě i letos chtěl stejným způsobem být úspěšný. Páteční trénink začal pro Felipeho nejlépe jak mohl...bezproblému ho totiž vyhrál. Zato Kimi se bohužel trápil. Po jednom rychlém kole přestala převodovečka řadit a celý první trénink byl ta tam. Ale 2. páteční trénink přinesl Kimimu první místo. Felipe skončil na třetím místě. V závěsu Ferrari se byly oba McLareny a další rival BMW se zdá trochu ztrácel. Nutno ještě dodat, že startovní pole se zmenšilo na 10 týmů, kdy Super Aguri zkrachovalo.

Sobotní tréninky asi nemá cenu komentovat...top týmy prostě jezdí s těžkými vozy a nehrotí to. Takže pořádí v sobotu je uplně chaotické a nicneříkající. Kvalifikace to už je jiná. První část vyhrál Felipa Massa a bylo vidět, že jde tvrdě za třetím vítězstvím v kvalifikaci na VC Turecka za sebou. V druhé části byl ovšem nejlepší Kimi Räikkönen. Třetí část kvalifikace byla tentokrát také napínavá. Felipe se hned ujal vedení...za chvíli ovšem byl překonán Heikki Kovalainenem. Druhé Ferrari řízené Kimim bylo až na 7 pozici. Ovšem na řadu přišly třetí poslední pokusy. První vylepšení zaznamenal Heikki...celá garáž McLarenu se radovala...jenomže to už se po trati řítil Felipe a protnul cílovou pásku o 0,2 s rychleji než pilot McLarenu a radost se řesunula do tábora Ferrari. Na trati ještě byli Kimi a Hamilton. Těm se ale poslední kolo nepovedlo ideálně. Kimi udělal drobnou chybu v poslední zatáčce a při velké vyrovnanosti ho stála důležitý čas a skončil na čtvrtý. Hamilton tedy byl třetí. Dále pak Kubica, Webber, Alonso, Trulli, Heidfeld a Coulthard.

Po výborně zvládnuté kvaldě měl Felipe výborně našlápnuto na turecký hatrick. Start závodu byl celkem dramatický...taky sem zase pořádně povzbuzoval naše kluky...Felipe odstarotval parádně a udržel si první místo. Ovšme za ním se to mlelo. Kimi se moc dobře neodlepil a navíc byl ještě zavřen Heikkim a lehce si poškdil přední křídlo, ale ne moc vážně a spadl na 6 příčku. Heikki ovšem dopadl hůř. O Kiniho křídlo si poškodil levou zadní pneumatiku a musel do boxů. Hamilton se mezitím dostal na druhé místo. Na chvostu pole se ovšem dokonce aj bouralo. Fisichella byl zmaten kličkou Bourdaise a fatálně setřeli Nakjimu s Williamsem.  Tímto si Fisichella připsal nelichotivý turecký hatrick...již potřetí za sebou boural hned v první zatáčce. Po této kolizi na trať vyjle safety car. Restart nepřinels nic nového. Poté začal Felipe ujíždět a lehce mu stačil jen McLaren řízený Hamiltonem. Kimi byl na páte pozici (díky boxům Heikkiho) a před ním byl Alonso s Renaultem. Kimi ovšem dlouho neotálel a na rovince ukázal španělovi zadní křídlo svého rudého Ferrari. Poté se však trochu probral Hamilton a začal pomalu stahovat Massu. Ale to se už blížily první zastávky v boxech. Jako první se k mechanikům vydal Alonso...ot bylo v 15. kole....v 16. kole navštívil boxy Hamilton...Massa vytrval o nějaká 2-3 kola déle a svůj náskok mírně zvětšil. Hned také to boxů zamířil třetí Kubica, kerý soupeřil s Kimim. Ten však na trati zůstal déle a také vystřihnul nejrychlejší kolo závodu a posunul se před polského rychlíka. Ovšem na čele sme viděli to co už dlouho ne. Předjížděcí manévr. Lehký Hamilton, který jel na tři pitstopy jezdil přibližně o vteřinu na kolo rychleji než Massa a šikovně ho předjel. Poté se začal také vzdalovat. Na zadních pozicích se pral Kovalainen a předjížděl co to šlo. Už byl dokonce aj na bodech, ale hned musel k mechanikům pro nové pneumatiky a palivo a opět se z bodů vytratil. Hamolton si vytvořil slušný násko na Massu a opět zamířil k mechanikům. Po výjezdu z boxů se vrátil jako třetí těsně za Kimim. Poté závod probíhal celkem v poklidu a smad jen zřekmě kvůli problémům s autem skončil v kačírku Bourdais. A pak došlo na lámání chleba. Massa zamířil podruhé k mechanikům...vrátil se jako třetí...vedení na chvíli převzal Kimi...ten šel o tři kola později než Felipe...a vrátil ne na třetí místo...v tu chvíli vedl Hamilton. Ale tan o další dvě kola zamířil ke svému třetímu pitstopu...a vrátil se nohužel pro nás těsně před Kimiho na druhé místo...Kimi sice dělal co mohl, ale už to nestačilo. Felipe tak získal turecký hatrick (po třetí za sebou tu vyhrál jak kvaldu tak i závod). Druhý tedy dojel Hamilton a třetí Kimi. Dále pak Kubica, Heidfeld, Alonso, Webber, Rosberg, Trulli, Coulthard...Tak sme si opět poslechli krásnou italskou hymnu ve spojení s brasilskou...krása no :-D. A abych nezapomněl...v Turecku se přepisoval jeden cenný rekord formule 1. Brazilec Rubens Barrichello, který je teď ve službách Hondy se stal nejzkušenějším jezdcem F1...jel totiž svoji 257 velkou cenu. Dosavadní držitel rekordu, Ricardo Patrese měl na kontě 256 velkých cen. Takže gratulace Rubinho!!! :-D. Pořádí šampionátu se lehce změnilo Kimi (35) zůstává první, ale na druhé místo se posunul Felipe (28) pak Hamilton (28), Kubica (24), Heidfeld (20), Kovalainen (14)...v poháru konstruktéru se více méně zvětšily rozestupy...Ferrari (63), BMW (44), McLaren (42), Williams (13), RedBull (10).