Proč bychom se netěšili, když nám Pán Bůh humor dal!!! :-D

GP Monaka 2008

28. 5. 2008 20:16
Rubrika: Formule 1

Tož a je to tady!!! Nejprestižnější závod sezony. Vítězství zde je ceněno snad nejvíc ze všech. Kdo zde vyhraje stává se prakticky nesmrtelným...

Nejúspěšnější stájí na okruhu v Monaku je McLaren se 14 vítězstvími...my jsme až druzí s 8 triumfama...Ferrari už na vítězství ve VC Monaka čeká dlouhých 7 let..naposledy to byl legendární Michael Schumacher v roce 2001...od té doby je nám Monako zapovězené. Inu tak jsme popracovali na autě a šecko začalo super. 1. trénink vyhrál Kimi a vypadalo to, že by sme mohli zlomit nepřízeň monackých velkých cen...ovšem v druhém tréninku McLaren vrátil úder v čele s Hamiltonem...ovšem největší pozornost na sebe strhli oba jezdci Renaultu. Jak Piquet tak aj Alonso nezvládli svoje stroje a v první zatáčce okruhu počastovali zadní křídla svých vozů.

Sobota začal deštěm a tak sme konečně viděli, že v sobotním tréninku se pořádně snaží aj top týmy. Trať oschla a nutno doznat, že McLaren působil rychlejším dojmem, což mi na radosti nepřidalo...trénink tentokrát ovládl Kovalainen a zajel doposud nejrychlejší čas víkendu..ovšem hned po něm při výjezdu ze šikany u plaveckého bazénu byl drobet těžší s nohou na plynu a na opět zkrápěném okruhu ulomil právé zadní kolečo svého auta...nicméně dokonce tréninku ho nidko už nepřekonal.

Na řadu tedy přišla kvalifikace...snad nejdůležitější část VC Monaka. Nemožnost předjíždět na tomto okruhu je vysoká a tak kdo se kvalifikuje na PP má z 75% vyhráno.  Tož začal první část. Ta žádné velké překvápko nepřinesla a jejím vítězem se stal Massa, což už lehce překvapující bylo, protože Felipe tento okruh prostě nemá rád...Za to druhá část kvalifikace už přinelsa první překvapení. O to se postaral Nick Heidfeld, který z Q2 nepostoupil do Q3 a skončil na 13. místě. Q2 opět vyhrál Massa a zajel nejrychlejší čas víkendu. Druhý skončil v Monaku výnroný Rosberg s Williamsem...o další vzrůšo se postaral Coulthard, který na výjezdu z tunelu havaroval a řádně česal svůj monopost...po okruhu pak pokračovalo jen jedno kolo z jeho vozu...nicméně DC skončil aj tak 10-tý. Q3...a jde se na lámání chleba.  Já jsem mimo netrpělivého očekávání kdo vyhraje, tkay čekal na vítězný čas, páč sem měl tipnuto...na vítěze čekala kšiltovka Ferrari podepsaná Kimim Räikkönenem. Loni jsem při VC Monaka vyhrál kus křídla z F1 podepsané Coulthardem a Klienem. Ale nebudu odbíhat. Již prakticky od prvních chvil se na čele usadil Kimi. Jenže za moment se před něj dostal Massa i Hamilton. Ovšem Kimi minutu před koncem kvalifikace vrátil úder a dostal se opět do vedení. Kovalainene na Kimiho nestačil. Jenže po trati se řítil Hamilton...protnul cílovou pásku...a je pomalejší o 0,024 s. Kimi je stále první. Na trati je už jenom monacký okruh nesnášejíci Felipe. Kluk brazilská buď kecá bo nevím...o 0,028 s překonává Kimiho čas a s časem 1:15,787 s získává PP. Já sem tentokrát nic nevyhrál, ale za to máme kvalifikační double!!!...PP po 8 letech. Takže si to zhrňmě: MAS, RAI, HAM, KOV, KUB, ROS, ALO, TRU, WEBa COU. Výchozí pozice do závodu suprovní...ovšem jen tehdy pokud se nenaplní předpoveď mokrého závodu...na vodě a kór v Monaku se může stát uplně šecko...

Hmmm....tož předpoveď se naplnila a jede se mokrý závod. Takže nervy uplně big big...máme sice 1. a 2. místo...ale mokré Monako je mokré Monako. Již při zahájení zahřívacího kola stávkuje McLaren Kovalainena (zase...a co jako Hamilton???..vypadá to, že McLareni v rukou Finů nechtějí fungovat...snad až na jednu výjimku). Nicméně..Kovi vyměnil volant a startoval z boxů. * ** *** **** ***** Stááááárt...jeď jeď..plesk plesk..prásk prásk...oj no tož povzbuzoval sem co to šlo...Massa první místo udržel, ale Kimimu se start moc nezdařil a Hamilton se dostal před něj...chjoooooo. Jináč se vše obešlo překvapivě bez problémů...zatím...déšť zesílil a Massa začal všem ujíždět...a Kimi taky bihužel trochu ztrácel na Hamiltona. Další kolo ovšem předvedl Timo Glock s Toyotou hodiny při výjezdu z poslední zatáčky a poškodil zadní křídlo a musel do boxů...v 5 kole přišel první důležitý moment celého závodu...Hamilton poškodil o svodidla pneumatiku a musel také do boxů. Na čele mezitím kroužil Massa s 13 sekundovým náskokem na Kimiho...a to už vypadalo více než dobře!!!...v 6 kole došlo k další kolizi. O tu se postaral Alonso, který zrušil zadní křídlo svého Renaultu a taky šupky hupky k mechanikům. Na stejném místě jako Alonso...tedy u Casina...to pěkně opřel Coulthard a jak přeskopírák následován Bourdaisem...pro oba závodík skončil a na trať musel SC. Což neskutečně pomohlo Hamiltonovi, který tak smazal obrovký náskok na obě Ferrari. Za nedlouho přišel restart...a hned po něm šok...penalizace průjezdu boxovou uličkou pro Kimiho...naši kucí nestačili utáhnout matici před startem v určeném časovém úseku...doprčiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic!!!! Kimi vydržel na trati ještě chvíli a pak po 3 kolech si odpykal svůj trest...a vrátil se čtvrtý za Hamiltonem...Massa držel vedení a ujížděl druhému Kubicovi. V nejpoalejší zatáčce okruhu zkusil zaútočit Alonso na Heidfelda a výsledkem byla kolize a malinké štosování a další kolize. Rosberg musel kvůli tomu do boxů již podruhé pro nové křídlo...Mezitím ale bohužel chyboval Massa a dovedení se dostal Kubica. Přadí tedy bylo KUB, MAS, HAM, RAI. Poté se Kubica s Massou začali přetahovat o nejrychlejší kolo závodu. Trať se již pomale začala vysoušet a zrychlovat. Jako prní k plánované zastávce z čela zamířil Kubica. Ten se vrátil za Kimiho, který si v první zatáčce vybral slabší chvíli a poškodil přední křídlo a musel k první zastávce dřív než bylo plánováno. O chvíli později k mechanikům zamířil Massa, který sérií nejrychlejších kol perfektně zvládnuté zastávce se dostal do vedení před Kubicu. Světe div se! Na 5. místě jede Adrian Sutil s Force India...neuvěřitelné a co víc...zajíždí nejrychlejší kolo závodu...fíííha. Druhou estetickou vložku přidal Glock...opět dostal hodiny a opět poškodil zadní křídlo...poté odstoupil ze závodu Fisichella, který jel svou 200 VC...Poté zamířil k mechanikům Alonso a přezul na suché pneumatiky. Hned po něm i jeho kolega Piquet...ten to ovšem pak také hned zabořil do bariéry a skončil! To už na prvním místě byl Hamilton...druhý Massa měl evidentně porblémy s pneumatikami a Kubica se na něj dotáhnul. A Přišla druhá série plánovaných zastávek. V pořadí Kubica, Hamilton a o cvhíli později Massa...Hamilton udržel bezpečně vedení...ovšem Kubica se dokázal dostat před Massu, který měl navíc problém s rádiovou komunikací. Ale co už no...když se nedaří, tak se nedaří...V šikaně po tunelu lehce kolidovali Kovalainen s Buttonem...ale vše dopadlo dobře....20 kol před koncem byl u mechaniků i Kimi a vrátil se na 5.místo těsně před Webbera. 17 kol před cílem ovšem v šikaně u bazénu tvrdě havaroval Rosberg a na trať musel opět SC...jezdci museli velmi opatrně přes kolem místa nehody, páč na trati bylo velké množství úlomku z Rosbergova Williamsu...mimochodem pro Franka Williamsa to byla 600. velká cena, které se zúčastnil!!! To už ale odšlo na časový limit VC, která je omezena 2 hodinama. 10 minut před koncem byl druhý restart závodu. Před ním bylo následující pořadí. HAM, KUB, MAS, SUT!!!, RAI...Kimi pak při výjezdu z tunelu udělal chybu (asi studené brzdy) a bohužel, ikdyž své Ferrari mistrně ukočíroval narázu do Sutila už nezabránil...Kimi musel do boxů pro nové křídlo a klesl z 5. místa na 9. místo. Sutil bohužel ze závodu odstoupil a v boxech se rozplakal...není se co divit s Force India odsoupit ze 4.místa v Monaku je něco neuvěřitelného...Kimi se samozřejme Adrianovi omluvil. Takže vítězství ve VC Monaka získal Hamilton (který měl dle mě nejvíc štěstí...co víc, po průjezdu sílem měl defekt pneumatiky...jj to sou ty 2 kola, o která byl závod zkrácen)..druhý byl Kubica a třetí Massa....dále pak Webber, Vettel, Barrichello, Nakajima, Kovalainen, Räikkönen a Alonso.

Ferrari na monacký triumf tedy musí dále čekat. Kimi přišel o vedení v poháru jezdců. Do vedení se dostal Hamilton (38), Kimi (35), Felipe (34), Kubica (32), HEI (20), KOV (15). V poháru konstruktérů stále vede Ferrari (69), McLaren (53), BMW (52), Williams (15), RedBul Racing (15)...tož a další velká cena se pojede v kanadském Montrealu na okruhu Gillese Vielleneuva.